Τετάρτη, 1 Ιουνίου 2011

Ιστορικό υποβρυχίων με το όνομα Κατσώνης


ΙΣΤΟΡΙΚΟ Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ Υ1
    Ναυπηγήθηκε κατά τα έτη 1925-1927 στη Γαλλία μαζί με το Υ/Β ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ στο Ναυπηγείο GIRONDE. Παρελήφθη στις 8 Ιουνίου 1928. Κατά τον Β' Π.Π. πραγματοποίησε 4 πολεμικές περιπολίες. Στις 31 Δεκεμβρίου 1940 βύθισε με το πυροβόλο του το Ιταλικό φορτηγό ''QUINDO'' (530 τ.) πλησίον των Γιουγκοσλαβικών ακτών. Μετα την κατάληψη της Ελλάδας διέφυγε στη Μέση Ανατολή. Στις 2 Ιουλίου 1942 ενώ έβγαινε από την δεξαμενή, έπαθε βλάβη και βυθίστηκε άτυχα στο λιμάνι του PORT SAID. Μετά την ανέλκυσή του και την μακροχρόνια επισκευή του άρχισε πάλι περιπολίες (Μάρτιος 1943) και πραγματοποίησε 4 πολεμικές περιπολίες. Στις 2 Απριλίου 1943 βύθισε μια Ιταλική Ναρκοθέτιδα στο Γύθειο. Στις 5 Απριλίου 1943 βύθισε εμπορικό 1.500 τ. έξω από την Κύθνο. Στις 25 Μαίου 1943 βύθισε φορτηγό 1.000 τ. κοντά στη Σκιάθο. Το Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ Υ-1 στις 14 Σεπτεμβρίου 1943 βυθίστηκε στην περιοχή ΒΔ Σκιάθου μετά από ηρωικό αγώνα με Γερμανική Κορβέτα. ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΣΚΑΦΟΥΣ
  • Εκτόπισμα 576/775τ.
  • Μήκος 62,5μ.
  • Πλάτος 5,3μ.
  • Βύθισμα 3,6μ.
  • Ταχύτης 14/09κ.
  • Πλήρωμα 30 άτομα.
  • Οπλισμός 6Τ/Σ21'' , 1 πυροβόλο 100 χιλ.
ΙΣΤΟΡΙΚΟ Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ S 115
(USS REMORA SS 467)
  1. Η τρόπιδα του Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ (πρώην USS REMORA) ετέθη στα Ναυπηγεία του PORTSMOUTH-NEW HAMSHIRE την 5η Μαρτίου 1945. Καθελκύσθηκε την 12η Ιουλίου 1945 και παραδόθηκε την 3η Ιανουαριου 1946. Το Υ/Β μετά την παράδοσή του και μετά την εκτέλεση συντονης εκπαίδευσης στη θάλασσα της Καραιβικής, ανέλαβε τα πρώτα του καθήκοντα στο NEW LONDON της πολιτείας CONNECTICUT τα οποία ήταν η εκπαίδευση των Αξιωματικών και του κατώτερου προσωπικού της Σχολής Υποβρυχίων.Τις παραπάνω δραστηριότητες διατήρησε για ένα χρόνο και μετά διατέθηκε στα Ναυπηγεία MARE ISLANDS για να μετασκευαστεί σε Υ/Β τύπου GUPPY II. Το Υ/Β έφτασε στα Ναυπηγεία την 14η Φεβρουαρίου 1947 όπου στο διάστημα των επόμενων δέκα μηνών, μετασκευάστηκε σε Υ/Β τύπου GUPPY II, με την τοποθέτηση αναπνευστήρα, νέας συστοιχίας και υδροδυναμικής υπερκατασκευής. Η μετασκευή αυτή έδωσε στο Υ/Β τη δυνατότητα ανάπτυξης υψηλοτέρων ταχυτήτων και μεγαλύτερης παραμονής εν καταδύσει.
  2. Μετά το τέλος αυτής της μετασκευής το USS REMORA διατέθηκε στο SAN DIEGO της πολιτείας CALIFORNIA όπου και έκανε πολλά ταξίδια εξάμηνης διάρκειας στο δυτικό Ειρηνικό και έκανε επισκευές στα ναυπηγεία MARE ISLANDS και στα ναυπηγεία του SAN FRANCISKO. Επίσης έκανε εκπαιδευτικά ταξίδια στα ύδατα της ALASKA, του PEARL HARBOR και του Ειρηνικού.
  3. Το 1962 το USS REMORA έπλευσε στο PEARL HARBOR της HAWAII όπου στα εκεί ναυπηγεία μετασκευάστηκε σε Υ/Β τυπου GUPPY III. Κατά τη μετασκευή αυτή επιμηκύνθηκε το σκάφος κατά 15 πόδια και ο πυργίσκος κατά 5 πόδια. Η μετασκευή αυτή περιλάμβανε επισης μια επισκευή και ένα πρόγραμμα εκσυγχρονισμού του Υ/Β με σκοπό την βελτίωση των ικανοτήτων του.
  4. Το Υ/Β παρέμεινε στη HAWAII και είχε σαν βάση το PEARL HARBOR από το έτος 1962 μέχρι την 1η Ιουλίου του 1969, που έπλευσε στο CHARLESTON της πολιτείας SOUTH CAROLINA και εντάχθηκε στον SUBMARINE SQUADRON FOUR.
  5. Το έτος 1970 το Υ/Β έκανε ένα ταξίδι διαρκείας τεσσάρων μηνών στη Μεσόγειο και το έτος 1972, πεντάμηνο ταξίδι στη Νότιο Αμερική. Το έτος 1971 το USS REMORA έκανε επισκευή στα ναυπηγεία του CHARLESTON-S.CAROLINA. Η τελευταία επιχείρηση του USS REMORA ήταν εθιμοτυπικής φύσης ταξίδι στο ΜΙΑΜΙ και στο PORT LAUDERDALE της πολιτείας FLORIDA.
  6. Το USS REMORA μέχρι την παραλαβή του από το Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό διέτρεξε περισσότερα από 6.000.000 ναυτικά μίλλια, από τα οποία ένα ποσοστό 30% ήταν εν καταδύσει. Πραγματοποίησε παραπάνω από 6.600 καταδύσεις από τις οποίες η μεγαλύτερη χωρίς ανάδυση ήταν διαρκείας 42 ημερών.
  7. Την 29η Οκτωβρίου 1973 παραλήφθηκε απο το Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό, και πήρε το όνομα ΚΑΤΣΩΝΗΣ ( S-115 ).
  8. Το Υ/Β ΚΑΤΣΩΝΗΣ αγοράσθηκε με χρήματα του Ελληνικού Δημοσίου, από την Κυβέρνηση των Η.Π.Α. Η αποστολή του Κυβερνήτη του Υ/Β και αυτών που αποτελούσαν την ομάδα του πυρήνα αναχώρησαν για τις Η.Π.Α. την 11η και 13η Οκτωβρίου 1973, το δε υπόλοιπο προσωπικό την 20η Οκτωβρίου του ίδιου έτους και εγκαταστάθηκαν στη Ναυτική Βάση του CHARLESTON SOUTH CAROLINA.
  9. Η τελετή παραλαβής και υψώσεως της Ελληνικής σημαίας έγινε την 29η Οκτωβρίου 1973 στο CHARLESTON SOUTH CAROLINA. Κατά την τελετή παρέστησαν οι παρακάτω:
    α. Ο πρέσβης της Ελλάδος στις Η.Π.Α. ΙΩΑΝΝΗΣ Α.ΣΟΡΟΚΟΣ
    β. Ο Αντιναύαρχος ROBERT L.J. LONG U.S.N. Διοικητής των Υ/Β του Ατλαντικού.
    γ. Ο Συνταγματάρχης του Ελληνικού Στρατού ΣΑΒΒΑΣ ΠΑΠΑΚΥΡΙΑΚΟΥ ΑΚΕΔ.
    δ. Ο Πλοίαρχος του Ελληνικού Ναυτικού ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΟΥΖΙΝΑΣ Ναυτικός Ακόλουθος Η.Π.Α.
    ε. Ο Πλοίαρχος GEORGE A. BARUNAS JR. U.S.N. Κυβερνήτης του USS ORION (AS-18), σαν αντιπρόσωπος του Διοικητή του τέταρτου στολίσκου Υποβρυχίων
  10. Το Υ/Β παραδώθηκε από τον Αμερικανό Κυβερνήτη LCDR JOHN M. LEEDS U.S.N. στο Έλληνα Κυβερνήτη Πλωτάρχη (Μ) ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΕΡΙΜΕΝΗ Π.Ν.
ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ
  • Α.- ΚΥΡΙΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ Ολικό μήκος 321 πόδια 3 ίντσες.
  • Μήκος μεταξύ καθέτων 322 πόδια.
  • Μέγιστο πλάτος 27 πόδια 3-3/4 ίντσες.
  • Εκτόπισμα: Κατάσταση Α 1.653 τ. Κατάσταση Ν 2.036 τ. Κατάσταση Μ 2.180 τ. Εν καταδύσει 2.599 τ.
  • ΜΗΧΑΝΕΣ 4 FAIRBANKS MORSE Co. 720 στρ./1.600 ΗΡ
  • ΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ 4 ΕLLIOT ELECTRIC Co. 415V-2.705A-1122KW.
  • ΣΥΣΤΟΙΧΙΕΣ 4 ανα 126 στοιχεία.
  • ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ 4 ELLIOT Co COMPOUND WOUND.
  • ΕΛΙΚΕΣ 2 (πτερυγια 4) MARE ISLAND NAVAL SHIPYARD.
ΔΙΑΤΕΛΕΣΑΝΤΕΣ ΚΥΒΕΡΝΗΤΕΣ
  1. Πλωτάρχης Γ.ΠΕΡΙΜΕΝΗΣ ΠΝ 29/10/1973-17/2/1975
  2. Πλωτάρχης Η.ΔΡΙΚΟΣ ΠΝ 17/2/1975-7/7/1976
  3. Πλωτάρχης Γ.ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ ΠΝ 7/7/1976-21/7/1978
  4. Αντιπλοίαρχος Σ.ΔΡΙΤΣΑΚΟΣ ΠΝ 21/7/1978-10/11/1978
  5. Πλωτάρχης Γ.ΜΑΥΡΟΕΙΔΗΣ ΠΝ 10/11/1978-23/6/1979
  6. Υποπλοίαρχος Γ.ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ ΠΝ 23/6/1979-29/9/1980
  7. Πλωτάρχης Γ.ΧΡΑΝΙΩΤΗΣ ΠΝ 29/9/1980-7/5/1981
  8. Πλωτάρχης Κ.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΠΝ 7/5/1981-17/6/1982
  9. Υποπλοίαρχος Κ.ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΝ 17/6/1982-27/7/1982
  10. Πλωτάρχης Κ.ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ ΠΝ 27/7/1982-29/6/1984
  11. Πλωτάρχης Η.ΤΣΑΡΠΑΛΗΣ ΠΝ 29/6/1984-24/5/1985
  12. Υποπλοίαρχος Ν.ΣΠΗΛΙΑΝΑΚΗΣ ΠΝ 24/5/1985- 19/6/1987
  13. Πλωτάρχης Ν.ΣΠΗΛΙΑΝΑΚΗΣ ΠΝ 19/6/1987-7/12/1987
  14. Υποπλοίαρχος Γ.ΚΑΡΑΜΑΛΙΚΗΣ ΠΝ 7/12/1987-8/7/1988
  15. Πλωτάρχης Γ.ΚΑΡΑΜΑΛΙΚΗΣ ΠΝ 8/7/1988-5/12/1991
  16. Πλωτάρχης Χ.ΑΡΓΥΡΗΣ ΠΝ 5/12/1991-1993.

Πηγή: Ομάδα S115 Υ/Β Κατσώνης 

1 σχόλιο:

  1. εγινε σιδερα ηστοχος οταν παροπλιστικε το κατσωνης

    ΑπάντησηΔιαγραφή